V sobotu 9. 6. jsme se dohodli na další vycházce do zaniklých vesnic. Tentokrát to byl Židlov. Vesnice ležící (ležela) kousek za Kuřívody a táhnoucí se podél cesty nejméně 2 kilometry. Sešli jsme se v 10 hodin v Kuřívodech, vzpomněli na rodačku ze Židlova, paní Sedlákovou, seznámili se s historií Židlova, prohlédli mapku obce s čísly popisnými a jmény, kdo v kterém bydlel. První zastavení bylo u odbočky na Horní Krupou, kde jsme si ukázali, kde všude stály domy. Pan Pobuda nám zazpíval písničku o vesnicích a Židlově, v kterém je odkaz na akátový vrch a chov včel v obci. Druhé zastavení bylo u míst bývalé školy, kapličky a hostince, kde bývala náves. Poslední zastavení bylo na konci vesnice, v místech kde býval hřbitov a kde jsme se vydali do míst, kde bydlela rodačka, již zesnulá, paní Sedláková. Naposledy společné foto a ujištění, že připravíme vycházku další.

- SHM -

1. Setkání historických kočárků a jízdních kol

v Mimoni

 

Krásný nevšední zážitek připravili organizátoři prvního, bez nadsázky nevšedního setkání historických retro kočárků a jízdních kol.

Náměstí v Mimoni zaplavily kočárky všech možných značek, rozměrů a typů, své místo měla i historická kola firmy Achilles z Horní police a historická kola Dalecký. Registrace účastníků zabrala celé dopoledne, účastníků bylo tolik, že registrace musela pokračovat ještě po spanilé jízdě městem Mírovou a Malou ulicí.

Své místo měly i kočárky zahraniční, za všechny lze jmenovat značku Silver Cross, tento model v provedení Heritage, časově zapadající do 60 - 70 let minulého století. Jistě není bez zajímavosti, že značku Silver Cross používala i britská královská rodina. A pokud by jste po takovém úžasném a opravdu nepřehlédnutelném kočárku zatoužili, není vůbec potřeba tuhle nádheru shánět až v Anglii, stačí zajet do Děčína, kde lze takový kočárek koupit i s plymem, zavinovačkou, peřinkou... Vše ruční práce.

 

Samozřejmě nesměly chybět klasické trojkombinace od mělnické Liberty, proutěné a perfektně odpružené kočárky z 50 let, sedačky z let třicátých a opravdová rarita, tento kočárek z roku 1890 s dřevěnými loukotěmi. Jeho kola po dlažbě sice pořádně klapala, ale "kostitřas" to rozhodně nebyl. Co chybělo na kolech, dohnal odpružený rám.

 

Na řadu přišla také prezentace historických jízdních kol firmy Achilles z Horní Police, mimochodem znovu obnovené firmy, která v současné době vyrábí elektrokola, a historických kol Dalecký. K vidění byly dnes už unikáty od výrobce kol Josefa Procházky z Bezna u Mladé Boleslavi, kde se v letech 1924 - 1947 vyráběla cestovní dámská a pánská kola.

Na srazu retro kočárků a jízdních kol byla zastoupena spousta měst, od Krupky u Teplic v Čechách, přes Ústí nad Labem, Děčín, Litoměřice, Prahu, Bělou pod Bezdězem, Hrádek nad Nisou, Turnov, Pardubice až po Břeclav. Ale také třeba z Rynoltic, Grunova a samozřejmě místní Mimoňáci. Na srazu zazněl i podtext Dne matek, symbolicky prezentovaný květinami v kočárcích, které rozdal starosta města Mimoně pan František Kaiser.

Na závěr se hodnotilo všech 98 zúčastněných registrovaných kočárků a byli vybráni vítězové v kategoriích hluboký kočárek, sedačka, dětský kočárek, nejstarší kočárek, nejvzdálenější účastník a cena poroty.

Poděkování patří zejména Lence Špačkové, Blaženě Suchomelové, Monice Janecké a celému realizačnímu týmu Spolku historie Mimoňska i mimo něj a v neposlední řadě starostovi Mimoně panu Františku Kaiserovi a městu Mimoň, které umožnilo tuto akci uskutečnit.

 

- Jaromír Mayer -

Vycházka do Kostřice

 
V sobotu 6. 5. 2018 v 10 hodin jsme se vydali na další z pravidelných vycházek do zaniklých vesnic, a to do Kostřice. Tedy, nejprve jsme si dali v Muzeu vystěhovalectví, v Náhlově, pravou brazilskou kávu. Potom auty do Kostřice. Pokud někdo namítne, že je vycházka, a pak jedeme autem, musím připomenout, že věkový průměr zájemců je poněkud vyšší než čerstvých důchodců. Takže jedině autem. Vycházka do Kostřice byla motivována skutečností, že se jí zúčastnila paní Pacltová, jejíž rodiče z Kostřice pocházeli a má nám tedy o této vsi co říct. Zúčastnilo se asi 30 lidí, kteří skládali o této vsi vědomosti, a tak vznikal obrázek doby, kdy vesnice ještě žila svým životem. Nakonec jsme se všichni vyfotografovali, a protože vedoucí vycházky Ing. Polakovič měl hlad, vycházka byla ukončena. Bylo to hezké dopoledne! Je dohodnuto, že některý z dalších termínů bude věnován Proseči. Tak se těšte.
- SHM -
 

Josefovská vycházka

Letošní, téměř jarní Josefovskou vycházku provázelo počasí, které nadcházející předjaří nepřipomínalo ani vzdáleně. Sníh a studený vítr jasně naznačoval, že zima ještě nekončí. Přesto se nás sešlo na jedenáct nejvěrnějších, dychtících po poodhalení roušky mimoňské historie. Pan Šťastný v roli průvodce opět nezklamal a svou precizní přípravu zhodnotil v zasvěcených výkladech o historii budovy Městského muzea, zajímavosti o soše na nádvoří u Městského muzea.
 

Zdislav Berka z Dubé

 
V tomto článku plníme slib z loňska a zastavíme se u majitelů zákupského panství z rodu Berků. První z velkých osobností Berků – možná největší – sezením na Zákupech byl Zdislav Berka z Dubé. Podoba ani přesné datum narození nejsou známé, odhad je někde mezi lety 1467-70. Jeho otcem byl Jaroslav Berka z Dubé, který zemřel roku 1493 a byl pohřben v dnes již neexistujícím českolipském kostele sv. Petra a Pavla. Tehdy měl Zdislav již jen bratra Adama, Jiří předtím zemřel.
 

Plán akcí Spolku historie Mimoňska na rok 2018

 
Přinášíme Vám aktualizaci našich (a nejen našich) akcí na letošní rok. Naplánované a potvrzené akce máme, včetně tradičních, do srpna 2018. Další jsou v jednání. O výsledcích a dalších aktualizacích Vás budeme na našich stránkách včas informovat, na naplánované akce zde zveřejníme pozvánky.
Od letošního roku můžete na našich stránkách vídat i pozvánky na akce, které pořádá Krajanské muzeum vystěhovalectví v Náhlově, proto sledujte proto naše stránky pravidelně, ať Vám nic neunikne :)
 

5. ročník oslavy narozenin Dony Leopoldiny

 
V neděli 21. 1. jsme se sešli v Muzeu vystěhovalectví do Brazílie v Náhlově, abychom již po páté oslavili narození rakouské arcivévodkyně, brazilské císařovny a portugalské královny, Dony Leopoldiny. Muzeum se zaplnilo do posledního místa a další příchozí museli postávat.  Velký zájem o tuto oslavu potěšil jak ředitele muzea pana Ing. Petra Polakoviče, tak i nás, spolupořadatele, Spolek historie Mimoňska. Za velmi příjemného a vtipného moderování Ing. Polakoviče jsme shlédli ukázku brazilského tance, která ač za velmi improvizované hudby sklidila bouřlivé ovace. K příjemnému odpoledni, již tradičně přispěla Canzonetta a její vedoucí p. Starý, který průvodním slovem vystoupení provázel. Mezi hosty byl řiditel gymnázia z dalekých Teplic, který přijal pozvání, jelikož se podílel na pořádané cestě po stopách, Dony Leopoldiny po Čechách.
A již také tradičně narozeninový dort, brazilská káva, ostatní dobroty tradičně přinesené návštěvníky. Hezké odpoledne, hezké povídání, setkání.  Příště se těšíme i na vás.
 
 
- JD -
 
 
 
 
 
Fotografie z akce