Krátké shrnutí z besedy s pilotem Karlem Fenclem
od Lenky Špačkové
 

Povídání s panem Fenclem v městském muzeu v Mimoni mě velmi překvapilo.

Ryze mužské osazenstvo, až na dvě ženy, zaplnilo městské muzeum v Mimoni do posledního místečka.

Pan Fencl, velice vitální pán, s úžasnou pamětí a darem vyprávění vzpomínal na život v Lybii,co tamní ženy, alkohol, legrácky kolegů ale i na setkání s UFO. Přítomní pánové zasypali pana Fencla odbornými a fundovanými otázkami z oboru letectví. Zavzpomínali na společné známé, či jak se létá nadzvukovou rychlostí. Netušila jsem, že je v Mimoni ještě tolik pilotů, odborníků a fandů letectví.

Měli jsme možnost si prohlédnout fotografie z éry instruktora a zkušebního letce,ale i části výstroje pilota.

Více jak dvou hodinová beseda určitě nikoho nenudila a moc děkujeme.

- Za Spolek historie Mimoňska Lenka Špačková -

 

 

Pomožme vytvořit obraz o našem okolí...

 

Každoroční účast členů Spolku na úštěckém masopustu se již stává tradicí. A protože tradice by se měly dodržovat, nemohli jsme chybět ani letos 

 

Přinášíme Vám novou prezentaci našeho Spolku, malé shrnutí naší činnosti.

 

Oslava výročí narození Dony Leopoldiny

Již několik let se setkáváme v Náhlově, při oslavách narozenin Dony Leopoldiny. I letos jsme se sešli 19. ledna v Muzeu vystěhovalectví do Brazílie k oslavě této výjimečné ženy. Ředitel muzea Ing. Petr Polakovič zahájil toto setkání připomenutím života a zásluh Dony Leopoldiny o budování Brazílie a historii vystěhovalectví našich občanů do této země.

Setkání se zúčastnili významní hosté a zástupci Spolku historie Mimoňska. Manželé Pípalovi přispěli svým vyprávěním o čerstvých poznatcích z cesty po Brazílii. K brazilské kávě hrálo Senior trio pana Starého, velkého příznivce všech akcí pořádaných v Náhlově, který jako každý rok oslavil svoje narozeniny společně s Leopoldinou. Na počest narozenin byl opět nádherný dort s portrétem Leopoldiny a přípitky.

V přátelském duchu, povídání, poslechu Senior tria, odpoledne příjemně dospělo ke konci a Spolek historie Mimoňska a Muzeum vystěhovalectví do Brazílie již připravuje další setkání, o kterém vás budeme včas informovat na našich spolkových stránkách www.historiemimoně.cz 

- JD a LŠ -

 

 

Připravili jsme pro vás zbrusu nový plán akcí na rok 2019, podívejte se a vybírejte, co by jste nejradši. V letošním roce možná převezmeme jednu tradiční mimoňskou akci a náš člen se chystá vydat knihu o zaniklých vesnicích v bývalém VVP Ralsko. A naše předsedkyně již nyní určitě chystá druhý ročník celostátního setkání retro kočárků v Mimoni. Kdy a kde co bude uvidíte v našem plánu akcí na rok 2019.

Betlémské světlo 2018 v Náhlově

 

Poslední akcí Spolku historie Mimoňska roku 2018 bylo již tradiční Betlémské světlo. Jako každý rok, tak i letos dorazilo z Betléma do Náhlova. V neděli 16. 12. ve 14 hod. jsme se tam sešli, abychom si připomněli,  blížící se Vánoce.
Světlo, bylo poprvé a na dlouhou dobu naposled přivezeno v 11. století  z Betlému do Florencie.  Až v roce 1986 zorganizovali pracovníci rakouského rozhlasu, při příležitosti sbírky na zrakově postižené děti, cestu do Betléma pro světlo.  A tak v roce 1986 se začala novodobá éra dovozu Betlémského světla. Toho se zhostili skauti.
Dostatek sněhu v Náhlově dokresloval předvánoční atmosféru v Muzeu vystěhovalectví, kde se sešlo kolem 40 zájemců o připálení plamínku. Ustrojený stromek, v lavoru skořápky z ořechů, vůně svařeného vína, kamna rozpálená. V kapličce sv. Floriána jsme si světlo připálili, dozvěděli se něco o tradici BS. A pak už v teple muzea popíjeli čaj, svařáček, ochutnávali přinesené vzorky cukroví, a hlavně zpívali koledy, které byly prokládány informacemi o historii Náhlova a dalšími moudry o BS. Koledy nám přijely zazpívat milé ženy Seniorky + 1 z Mimoně-ale ani my jsme se nenechali zahanbit a zpívali z plných plic.
Konec dobrý, všechno dobré a my děkujeme všem, kteří se zúčastňují našich akcí a přejeme všem krásné, klidné a pohodové svátky Vánoční a věříme, že nám zachováte přízeň i v příštím roce-2019


JD+ LŠ Spolek historie Mimoňska