Josefovská vycházka

Letošní, téměř jarní Josefovskou vycházku provázelo počasí, které nadcházející předjaří nepřipomínalo ani vzdáleně. Sníh a studený vítr jasně naznačoval, že zima ještě nekončí. Přesto se nás sešlo na jedenáct nejvěrnějších, dychtících po poodhalení roušky mimoňské historie. Pan Šťastný v roli průvodce opět nezklamal a svou precizní přípravu zhodnotil v zasvěcených výkladech o historii budovy Městského muzea, zajímavosti o soše na nádvoří u Městského muzea.
 

Zdislav Berka z Dubé

 
V tomto článku plníme slib z loňska a zastavíme se u majitelů zákupského panství z rodu Berků. První z velkých osobností Berků – možná největší – sezením na Zákupech byl Zdislav Berka z Dubé. Podoba ani přesné datum narození nejsou známé, odhad je někde mezi lety 1467-70. Jeho otcem byl Jaroslav Berka z Dubé, který zemřel roku 1493 a byl pohřben v dnes již neexistujícím českolipském kostele sv. Petra a Pavla. Tehdy měl Zdislav již jen bratra Adama, Jiří předtím zemřel.
 

Přednáška v Městském muzeu Mimoň

 

Plán akcí Spolku historie Mimoňska na rok 2018

 
Přinášíme Vám aktualizaci našich (a nejen našich) akcí na letošní rok. Naplánované a potvrzené akce máme, včetně tradičních, do srpna 2018. Další jsou v jednání. O výsledcích a dalších aktualizacích Vás budeme na našich stránkách včas informovat, na naplánované akce zde zveřejníme pozvánky.
Od letošního roku můžete na našich stránkách vídat i pozvánky na akce, které pořádá Krajanské muzeum vystěhovalectví v Náhlově, proto sledujte proto naše stránky pravidelně, ať Vám nic neunikne :)
 

                    Stáhnout pozvánku                    Stáhnout předběžný program

5. ročník oslavy narozenin Dony Leopoldiny

 
V neděli 21. 1. jsme se sešli v Muzeu vystěhovalectví do Brazílie v Náhlově, abychom již po páté oslavili narození rakouské arcivévodkyně, brazilské císařovny a portugalské královny, Dony Leopoldiny. Muzeum se zaplnilo do posledního místa a další příchozí museli postávat.  Velký zájem o tuto oslavu potěšil jak ředitele muzea pana Ing. Petra Polakoviče, tak i nás, spolupořadatele, Spolek historie Mimoňska. Za velmi příjemného a vtipného moderování Ing. Polakoviče jsme shlédli ukázku brazilského tance, která ač za velmi improvizované hudby sklidila bouřlivé ovace. K příjemnému odpoledni, již tradičně přispěla Canzonetta a její vedoucí p. Starý, který průvodním slovem vystoupení provázel. Mezi hosty byl řiditel gymnázia z dalekých Teplic, který přijal pozvání, jelikož se podílel na pořádané cestě po stopách, Dony Leopoldiny po Čechách.
A již také tradičně narozeninový dort, brazilská káva, ostatní dobroty tradičně přinesené návštěvníky. Hezké odpoledne, hezké povídání, setkání.  Příště se těšíme i na vás.
 
 
- JD -
 
 
 
 
 
Fotografie z akce