Brazilieros v Náhlově

25.09.2012 21:38

Průvodní článek k této akci teprve vyjde, ale nedá mi nereagovat na úžasný zážitek z neděle 23. září 2012, kdy do Náhlova dorazili praví a nefalšovaní Brazilieros, potomci emigrantů z Čech...

Aneb návrat ke kořenům. I takto by se dalo nazvat setkání, které doslova rozhýbalo celý Náhlov v neděli 23. září 2012.

Do tamního Muzea vystěhovalectví do Brazílie, instalovaného v prozatím skromných podmínkách bývalé místní Německé školy přijela doopravdy nečekaná a velice vzácná návštěva v podobě pravých a nefalšovaných Brazilieros, potomků emigrantů právě z tehdejšího Československa, či dokonce přímo z těchto míst Liberecka a Jablonecka.

Hlavní postavou byla paní Dolores, vnučka Jana Antonína Bati, která i přes léta vystěhování mluvila naprosto plynule česky a plnila tak bez chyby funkci tlumočníka, která ovšem v mnohých situacích vůbec potřeba nebyla, neb Brazilci svou bezprostředností a v neposlední řadě dokonalým temperamentem jazykovou bariéru bez problémů překonávali.

A to i přes to, že na ně po příjezdu čekala prakticky tři překvapení.

Tím prvním bylo bezpochyby místo, umístění samotného Muzea vystěhovalectví do Brazílie a mnozí po příjezdu do míst, kde lišky dávají dobrou noc neskrývali svůj údiv, kam že to vlastně přijeli.

Druhým šokem byly vystavené fotografie, na kterých mnozí poznali své rodiče. To bylo překvapení číslo dvě.

A do třetice to byly pravé a nefalšované domácí borůvkové koláče – tipuji, že valná většina z nich něco podobného jedla vůbec poprvé v životě…

Zajímali se velice živě nejen o Muzeum, ale i o jeho okolí. Byli si zazvonit v místní kapličce a projít se po Náhlovské naučné stezce. Přímo v Muzeu se dostaly na přetřes i knížky o Brazílii, resp. o vystěhovalectví do Brazílie a to vše u pravé brazilské kávy.

Samozřejmě, že návštěva Muzea vystěhovalectví do Brazílie nebyl jejich hlavní cíl, ale jako zpestření svého pobytu u nás v Čechách a vlastně i tak trochu poznat místa odkud že to vlastně jejich rodiče do Brazílie přišli bylo více než krásné.

 

-FOTOGALERIE ZDE K NAHLÉDNUTÍ-

POZOR - FOTOGRAFIE JSOU VE ČTYŘECH DÍLECH, KAŽDÝ PO 20 FOTOGRAFIÍCH


Možná, že by stálo za úvahu pokusit se někdy třeba o podobné setkání s nějakým Australanem, který má kořeny v tomto kraji...

-Jaromír Mayer-