Mimoňské staré nádraží

07.09.2017 09:09
Obrazek
Mimoňské staré nádraží bylo otevřeno roku 1883 jako lokální dráha Česká Lípa – Mimoň.
Toto nádraží je umístěno vedle firmy Falcon a měla pokračovat směr Stráž pod Ralskem – Osečná – Český Dub – Hodkovice. V projektu se angažoval hrabě Hartig a jeho konsorcium, který obdržel i koncesi na stavbu dráhy, ale nesehnal dostatek peněz na stavbu. Další koncesi získal kníže Schwarzenberg, který měl trochu odlišnou trasu.
 
1.listopadu 1883 v 10.00 hod. uvítali na Mimoňském starém nádraží první vlak z České Lípy.
Místní starosta Ignatz Mattauch neopoměl zdůraznit, že jistě bude moct podobně řečnit u příležitosti prodloužení dráhy do Hodkovic. To ještě netušil, že to bude trvat 17 let a že dráha povede přes Mimoň úplně jinou trasou, přes nově zbudované horní nádraží a dál na Jablonné v Podještědí do Liberce.
Cesta vlakem Mimoň – Česká Lípa stála 50 krejacarů (byl to půl denní plat dělníka) a trvala 1 hodinu a 10 minut ta samá cesta kočárem stála 65 krejcarů a trval 2 hodiny .
Sami vidíme, že vlak byl obrovský pokrok.
 
1. června 1887 převzaly  provoz Rakouské státní dráhy a roku 1898 byla včleněna místní dráha do budované transversální dráhy Řetenice – Liberec. Ovšem k tomuto účelu bylo v Mimoni vybudované nové, již zmíněné horní nádraží, vzdálené od centra Mimoně cca 3 Km a ze zbylé části této tratě, tedy od nového mimoňského nádraží na staré mimoňské nádraží se po zprovoznění nové železniční tratě na Liberec stala už jen vlečka pro nákladní dopravu.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čerpáno z knihy Zdeňka Šindlauera Severočeská Transverzálka.

Mimoňské staré nádraží.
 
Mimoňské staré nádraží bylo otevřeno roku 1883 jako lokální dráha Česká Lípa – Mimoň.
 Toto nádraží je umístěno vedle firmy Falkon z důvodu toho , že tato dráha měla pokračovat směr Stráž pod Ralskem – Osečná – Český Dub – Hodkovice. V projektu se angažoval hrabě Hartig a jeho konsorcium , který obdržel i koncesi na stavbu dráhy , ale nesehnal dostatek peněz na stavbu. Další koncesi získal kníže Schwarzenberg , který měl trochu odlišnou trasu.
 
 1.listopadu 1883 v 10.00 hod. uvítali na Mimoňském starém nádraží první vlak z České Lípy.
Místní starosta Ignatz Mattauch neopoměl zdůraznit , že jistě bude moct podobně řečnit u příležitosti prodloužení dráhy do Hodkovic. To ještě netušil , že to bude trvat 17 let a že dráha povede přes Mimoň ( Niemes) horní nádraží - Jablonné v Podještědí (Deutsch Gabel) do Liberce (Reichenberg).
Cesta vlakem Mimoň – Česká Lípa stála 50 krejacarů ( byl to půl denní plat dělníka ) a trvala 1 hodinu a 10 minut ta samá cesta kočárem stála 65 krejcarů a trval 2 hodiny .
Sami vidíme , že vlak byl obrovský pokrok.
1. června 1887 převzaly  provoz Rakouské státní dráhy a roku 1898 byla včleněna místní dráha do budované transversální dráhy Řetenice – Liberec.Ovšem k tomuto účelu bylo v Mimoni vybudované nové nádraží vzdálené od centra Mimoně cca 3 Km což se tehdy  považovalo za přiměřenou vzdálenost pro příjemnou  procházku.
 
 Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čerpáno bylo z knihy Zdeňka Šindlauera Severočeská Transverzálka .