Vitrážová okna

25.05.2023 16:59
 
Vitrážovna Okrouhlá zaujme stavbou věže.Dílnu s výstavní halou ve tvaru novogotické kaple pro prezentaci chrámových oken nechal v roce 1893 postavit Karel Meltzer, majitel dílny pro uměleckou výrobu chrámových oken ve Skalici. Svým ztvárněním ojedinělá stavba je celorepublikovým unikátem. Součástí novogotické fasády vzorkovny je i šest alegorických soch nacházejících se mezi okny. Sochy postavené na soklech ze shora kryjí zdobné baldachýny. Sochy svým pojetím vycházející z antické mytologie znázorňují Umění (sloup, paleta), Vědu (sova, kniha), Obchod (balíky, kotva, okřídlená hůl boha Merkura), Průmysl (ozubené kolo, přadeno), Floru (květena v záhybu řízy, květinový věnec), Ceres (roh hojnosti, dožinkový věnec v hlavě). Sochy jsou šamotové zhotovené firmou E. March Söhne ze Charlottenburgu u Berlína. Šestiboká stavba z pískovcových kvádrů stojí mimo souvislou zástavbu při východním okraji cesty ze Skalice do Okrouhlé na území posledně zmíněné obce, avšak již na samé hranici katastrálního území Skalice u České Lípy.Vnitřní prostory vzorkovny bývaly upraveny jako zimní zahrada s vodotryskem.
Nyní je věž a „přilepený“ venkovský dům v soukromých rukách-pana Jana Sýkory-který po domluvě provede touto unikátní stavbou.
 
Otázka pro pozorné Mimoňáky-kde se u nás nacházeji podobné sochy.?Jsou ze stejné dílny,jako sochy v OkrouhléVíce zde: https://www.historiemimone.cz/