Demolice staré mimoňské radnice

a západní části náměstí 1. Máje

30. červen 1986

 
Úplně první mimoňská radnice však nestála na dnešním náměstí 1. Máje, ale podle záznamů z Památkového katalogu, stála v ulici Na Příkopě č. p. 56. Umístění radnice v těchto místech se zdá být v kontextu tehdejší doby, tehdejší velikosti a uspořádání města velmi pravděpodobné. Kdy přesně byla první radnice v Mimoni postavena, to však již nelze dohledat. Nicméně někdejší majitel města Bohuslav Mazanec z Frymburka, již po svém nástupu, jako majitel mimoňského panství, vydal kodex o svobodách ve věci obnovování městské rady, vedení městských počtů a dalších záležitostí. Tento kodex vydal těsně po svém příchodu na mimoňské panství, 16. října roku 1580. Což dokazuje existenci městské rady a velmi pravděpodobná bude i existence radnice. Z tohoto se dá usuzovat, že radnice v Mimoni stála již před příchodem Bohuslava Mazance z Frymburka na Mimoň, tj. před rokam 1578. Vznik první mimoňské radnice bychom tedy z tohoto pohledu mohli datovat do let 1550 – 1560, nebo dost možná ještě dříve, protože v roce 1505 byla tehdy dosud farní ves Mimoň povýšena na město, s čímž souvisí mimo jiné i právo samosprávy. Právo samosprávy znamená možnost postavit si radnici a volit městskou radu (12 konšelů v čele s purkmistrem). Z tohoto pohledu bychom mohli datovat první mimoňskou radnici, tehdy pravděpodobně obyčejný, nijak a ničím nevybočující dům, do prvních let po povýšení Mimoně na město, čili do let 1507 - 1510.
 

Mimoň má nové Retromuzeum

 

V Mimoni se na konci června otevře nové muzeum, tentokrát pod patronací předsedkyně Spolku historie Mimoňska, Lenky Špačkové. Zaměření muzea bude vycházet z celoživotní sběratelské vášně jeho zakladatelky, a kromě starých kočárků, jejichž sběru a rekonstrukci se věnuje zhruba deset let, zde najdete i dobové panenky, zavinovačky, chrastítka, hračky, oblečky pro miminka a kolébky.

A nejen to. V Retromuzeu, jak se nově otevřené muzeum bude nazývat, najdete i různé mapy, klobouky, gobelínové kabelky, nádobí a další dobové předměty, stejně jako vzpomínky na mimoňské podniky, které dnes již neexistují.

„Celý život něco sbírám. V dětství ubrousky, zápalkové nálepky, později svatební oznámení a místopisné pohlednice Mimoně a okolí. Po výstavě v městském muzeu Poklady nejenom z půdy v roce 2015 a postupné přidávání a rozšiřování sbíraných předmětů mě přivedlo na nápad, zřídit muzeum kde by byla stála expozice.“

Říká k tomu Lenka Špačková, zakladatelka Retromuzea a předsedkyně Spolku historie Mimoňska.

Hledání prostoru pro nové Retromuzeum nebylo vůbec jednoduché. V Mimoni takových prostor moc není a trvalo celý rok, než se prostory našly, a to díky spolupráci s místostarostkou města Mimoně, p. Jaroslavou Bizoňovou. A pak už se mohlo začít pracovat na prvních úpravách a navážení výstavních exponátů do muzea.

„Začalo uklízení a naváženi kočárků a ostatních věcí, které byly uskladněny ve třech garážích, na půdě, ve sklepě... Občas byl pro mě obsah krabice, nebo pytle překvapením, protože už jsem zapomněla že něco takového mám. Vím, že když něco sbírám, chci to mít při ruce. Chci se tím samozřejmě i pochlubit. Už teď vidím kladné reakce přátel, kamarádů, kteří se byli v muzeu podívat.“

Dodává ještě Lenka Špačková.

Oficiální otevření Retromuzea bude v sobotu, 27. června 2020 ve 14 hod. Buďte u toho a přijďte otevřít nové Retromuzeum v Mimoni. Dobrovolné vstupné nosit nemusíte, stačí když přinesete něco dobrého pro všechny k ochutnání na improvizovaný švédský stůl.

Retromuzeum bude otevřené každé úterý od 13 do 16 hod
a v dalších dnech po telefonické domluvě.

Přejeme hodně štěstí, radosti a spoustu spokojených návštěvníků.

Odložená Velikonoční vycházka

Vážení a milí příznivci Spolku historie Mimoňska,

uplynulý červnový víkend jsme pro Vás uspořádali první akci po skončení krize C19 a jsme moc rádi, že jste dorazili. Byť ve skromném počtu, přesto  však s dobrou náladou a chutí strávit příjemné chvíle s námi. A to bylo to hlavní. Dokonce byla nutná jistá míra improvizace, ale problémy jsou od toho, aby se řešily a nakonec jsme si i s touto situací poradili.

Jak tedy proběhla odložená červnová Velikonoční vycházka, o tom přinášíme zprávu v našem článku.
 
 

Zápis z Valné hromady ze 4. 6. 2020

 

Valné hromady svolané po uvolnění karantény se zúčastnilo 10 členů.

V letošním roce mělo dojít k volbě představenstva, ale zúčastnění členové odsouhlasili, že současné představenstvo bude pracovat ve stejném složení do příští Valné hromady, kdy je předpoklad, že se situace okolo coronaviru uklidní a sejde se víc členů.

Složení představenstva do příští Valné hromady, tj. na období 2020–04. 2021:

 

Přečíst celý zápis >>>

 

Upravený plán akcí Spolku historie Mimoňska
na rok 2020 aktualizace 04. 06. 2020

Vážení příznivci a podporovatelé Spolku historie Mimoňska,
stejně jako v minulých letech, i letos přinášíme přehled akcí na tento rok.
 
Bohužel, letošní rok nám všem přinesl nemalé komplikace a pandemie COVID-19 velmi citelně zasáhla do života nás všech. Proto se i my musíme nové situaci přizpůsobit.
 
Vláda ČR vyhlásila 12. března 2020 nouzový stav s omezením volného pohybu osob, který v těchto dnech prodloužila do 15. května 2020. Proto i my musíme toto nařízení respektovat a všechny dubnové akce zrušit a květnové přesunout.
 
Květnový sraz historických kočátků se pro letošní rok neruší, náhradní termín je stanoven na 12. 9. 2020.
 
Níže naleznete aktualizovaný seznam akcí na letošní rok zohledňující současnou situaci. Seznam budeme pravidelně aktualizovat tak, aby odpovídal aktuální situaci. 
 
Veškeré případné aktualizace zde uvedených akcí, zejména času konání, nebo jestli vůbec proběhnou, se včas dozvíte zde na našem webu, nebo na naší facebookové komunitní stránce Spolek historie Mimoňska.
 
Zájemci o členství ve Spolku se mohou přihlásit kdykoliv u předsedkyně, paní Lenky Špačkové,
buď písemně na adrese lenka.fogl@seznam.cz ,
nebo telefonicky na čísle +420 724 522 279.
 

Významné rody v Mimoni

 
 Wart. Zedlitz  Bieb. Maz. Müllner  Zeidler Albrecht  Putz  Hartig

 

V Mimoni působily rody, které přišly převážně v Německa, Slezska, či z Rakouska a nezřídka byly v dalších rodových větvích protkány s rody českými.
V historii Mimoně, jako prostého sídla, které mělo nějakou vrchnost (pány, panstvo) se už v první polovině 14. století, tj. někde kolem roku 1320 - 1350 setkáváme s pány z Mimoně, kteří jsou zmiňováni jako vlastníci sídla.
Ve druhé polovině 14. století, tj. po roce 1350 již vlastní Mimoň, tehdy ještě farní ves, s hradem Ralsko Vartenberkové, po smrti otce Vaňka to byli bratři Jan a Václav z Vartenberka. Dá se říci, že právě tito dva bratři měli velký podíl na rozvoji Mimoně. Protože Mimoň ležela na kupecké cestě do Žitavy, dokázali této polohy využít a podařilo se jim roku 1371 získat povolení k vybírání cla v Mimoni. A díky tomu se začala malá ves rychle rozvíjet.
 

Výzva předsedkyně:                        

MILÉ ŽENY A DÍVKY

ZVEME VÁS NA

3. SETKÁNÍ HISTORICKÝCH
A RETRO KOČÁRKŮ
V MIMONI 12. 9. 2020 NA NÁM.1 MÁJE

NA TUTO AKCI JE POZVANÁ AGENTURA DOBRÝ DEN Z PELHŘIMOVA A MY SE BUDEME POKOUŠET O ZÁPIS DO ČESKÉ KNIHY REKORDŮ V POČTU HISTORICKÝCH KOČÁRKŮ NA JEDNOM MÍSTĚ.

VRCHOLEM DNE BUDE SPANILÁ JÍZDA MÍROVOU A MALOU ULICÍ.

POKUD MÁTE DOMA KOČÁR ROK VÝROBY DO R.1990 - PŘIJEĎTE SE S NÍM POCHLUBIT. POKUD ŽÁDNÝ KOČÁREK NEMÁTE- RÁDI VÁM HO ZAPŮJČÍME.

PŘIJDTE NÁS PODPOŘIT A ZÁROVEŇ SE OHLÉDNOUT V ČASE TROCHU ZPĚT A NAD KOČÁRKY ZAVZPOMÍNAT V ČEM JSTE SE VOZILI VY, NEBO VAŠE DĚTI.

Spolek historie Mimoňska

Bližší informace zde na našem webu
www.historiemimone.cz

nebo na fcb. Spolek historie Mimoňska
nebo na fcb. Historie Lenka Špačková

VAŠE DOTAZY RÁDA ZODPOVÍM NA TEL. 724 522 279

Výstup na kostelní věž

 
Vánočni výstup na věž mimoňskeho kostela organizovaný Spolkem historie Mimoňska se navzdory počasí- nebo právě proto velice vydařil. Děkujeme za zasvěcený výklad sl.Kaiserové a p. Šťastnému který zaujal desítky návštěvníků. Moc děkujeme sehranému týmu p.Janečkové, p.Mařikovi i předchozím brigádníkům ,kteří ometli pavučiny, zametli schody.Další výstup na věž kostela se pokusíme zařídit na velikonoční svátky.
 
 

Poslední akce Spolku historie Mimoňska je za námi

 
Závěr roku a opět, již tradičně v Náhlově v Muzeu vystěhovalectví do Brazílie a Horních vsí, které se zaplnilo do posledního místečka a pozdní příchozí již museli stát. Program Betlémského světla byl jako vždy. Zpívání koled se Seniorkami z Mimoně +1, přesun do  kapličky sv. Floriana, kde si mohli zájemci připálit do svých lampiček Betlémské světýlko, které z České Lípy přivezl ing.Polakovič. Vyzdobená kaplička, vystavený nádherný hliněný betlém, rozsvícené lampičky... Jak krásně  tam zněla Tichá noc, kterou si se seniorkami zazpívali všichni přítomní.
A pak už došlo v Muzeu u ozdobeného vánočního stromečku na rozlévání svařáčku. Některým do jimi přinesených „hrníčků s příběhem“. Ochutnávání cukroví, nemohla chybět brazilská káva, rozdávání dárečků , seznámení s nejbližšími akcemi v r. 2020. Také vyprávění a pár mouder o tradici Betlémského světla. Někdy bylo dost těžké upoutat pozornost téměř 60 lidí. Někteří byli v Muzeu poprvé  a tak absolvovali prohlídku se zasvěceným výkladem majitele, panem Ing.Polakovičem.
Jsme rádi za zpětnou vazbu, za pochvalu, že se vám v Náhlově líbilo. I letos tam vládla pohoda, klid a my děkujeme všem, kteří se zúčastnili, všem kteří mají  zásluhu za hladký průběh a všem příznivcům přejeme krásné, klidné pohodové svátky a šťastný nový rok.
A uvidíme se 9.1.2020 v 16 hod. na pravidelné schůzce Spolku historie Mimoňska v Klubu seniorů.

- za Spolek Historie Mimoňska Lenka Špačková -
 
 

Listopadová vycházka

 
Poslední sobotu v listopadu jsme uzavřeli sérii (letos menší) vycházek do zaniklých vesnic. Tato vycházka měla na programu navštívení jedné osady, jedné vesnice a jednoho dvora. Do první osady Zábělce jsme přijeli sice za slunečna ale ještě o teplotě kolem mrazu. Po krátké promluvě a shlédnutí dobových fotografií, ujasnění si kde který dům stál a kterým směrem ostatní blízké vesnice leží, jsme přejeli k vesnici Dolní, nebo také Česká Novina.  Procházkou po zaniklé vsi jsme se zastavili u velké podzemní nádrže na vodu (cca 10x3m), sešli k rybníčku, který ještě před lety byl obezděn pískovcovými kvádry, ujasnili si mylný údaj na mapách, kde se uvádí, že v Novině byl mlýn a popojeli jsme k  bývalému dvoru Ostroh. Dvůr Ostroh byl dvorem čsl. armády, kde se pro vojsko chovali koně. Při pohledu na dobové fotografie dvoru a pak v reálu při pohledu na velkou dlouhou hromadu, která vznikla shrnutím všech staveb dvora jsme nechápali, ničení tak nádherných staveb.  
Tak to byla poslední letošní vycházka. Dá-li Bůh, budeme v příštím roce opět vycházky do zaniklých vesnic a besedy o nich organizovat. Letos se ještě sejdeme v Náhlově na Betlémském světle.
Poslední sobotu v listopadu jsme uzavřeli sérii (letos menší) vycházek do zaniklých vesnic. Tato vycházka měla na programu navštívení jedné osady, jedné vesnice a jednoho dvora. Do první osady Zábělce jsme přijeli sice za slunečna ale ještě o teplotě kolem mrazu. Po krátké promluvě a shlédnutí dobových fotografií, ujasnění si kde který dům stál a kterým směrem ostatní blízké vesnice leží, jsme přejeli k vesnici Dolní, nebo také Česká Novina.  Procházkou po zaniklé vsi jsme se zastavili u velké podzemní nádrže na vodu (cca 10x3m), sešli k rybníčku, který ještě před lety byl obezděn pískovcovými kvádry, ujasnili si mylný údaj na mapách, kde se uvádí, že v Novině byl mlýn a popojeli jsme k  bývalému dvoru Ostroh. Dvůr Ostroh byl dvorem čsl. armády, kde se pro vojsko chovali koně. Při pohledu na dobové fotografie dvoru a pak v reálu při pohledu na velkou dlouhou hromadu, která vznikla shrnutím všech staveb dvora jsme nechápali, ničení tak nádherných staveb. 
Tak to byla poslední letošní vycházka. Dá-li Bůh, budeme v příštím roce opět vycházky do zaniklých vesnic a besedy o nich organizovat. Letos se ještě sejdeme v Náhlově na Betlémském světle.
 
-SHM-